Nie oceniamy. Rozmawiamy. Czas na ważne pytania na konferencji NEXT FEST

Gdy niektórzy odliczają dni do wiosny, muzycy, dziennikarze, wydawcy i fani odliczają dni do NEXT FEST! 3. edycja tej poznańskiej imprezy odbędzie się między 24 i 26 kwietnia. Znamy już niemal cały line-up, czas na szczegóły dotyczące konferencji – poznajmy tematy pierwszych 6 paneli oraz specjalistów i ekspertki, którzy będą dyskutować m.in. o używkach w branży muzycznej, polskim hip-hopie i jego promocji, niedosłuchu w muzyce czy girlsbandach. Szczegóły na www.nextfest.pl. 

Program koncertowy jest już prawie dopięty na ostatni guzik – na NEXT FEST Music Showcase & Conference 2025 wystąpi ponad 100 zespołów! Wśród nich są m.in. Piotr Rogucki, Grubson, Mela Koteluk, Dawid Tyszkowski, Emily Brimlow, Matylda/Łukasiewicz, Ofelia, Marcin Maciejczak, Fejká, Kathia, Marcin Masecki, Leski, Sarsa, Livka, WaluśKraksaKryzys, Tom Aspaul, Omasta, Cinnamon Gum, Wiktor Waligóra, Julia Rocka czy Plawgo. Ze swoimi podopiecznymi pojawią się wytwórnie, majorsi i niezależni, w tym m.in.: Antena Krzyku, Peleton Records, Sony Music Poland, Kayax czy Warner Music Poland. W line-upie znajduje się także duża reprezentacja muzyków zagranicznych z m.in. Francji, Kanady, Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. A to nadal nie koniec! 

Jednak NEXT FEST to nie tylko koncerty. Od samego początku jego drugim filarem jest konferencja, czyli panele, wykłady, warsztaty. To właśnie tam przedstawiciele branży muzycznej – od artystów, przez wydawców i organizatorów koncertowych, po media –mają doskonałą okazję, by spotkać się i otwarcie porozmawiać, podyskutować, a czasem pokłócić się na temat kondycji współczesnej sceny muzycznej. To wtedy też publiczność ma szansę zajrzeć za, na co dzień pieczołowicie skrywane, kulisy branżowe oraz zadać nie zawsze wygodne pytania. Oto pierwsza osłona programu konferencji:  

Czy Tik-Tok napędza polski hip-hop? 

Panel radiowej Czwórki poświęcony promocji rapu w dobie mediów społecznościowych, szukający odpowiedzi m.in. na pytania o to, czy media społecznościowe decydują o tym, jak wygląda rynek hip-hopowy w Polsce oraz czy artysta, który wybił się na Tik-Toku, może liczyć na szacunek ludzi ulicy? Na te i inne pytania odpowiedzą paneliści: Marcin Flint, Wuja HZG, Nicole, JJ Święcicki i Kosma Król, a porozmawiają z nimi dziennikarze Czwórki: Numer Raz i Dominika Płonka. 

Czy można na trzeźwo?  

„Trzeźwi, na rauszu, na kacu – przyjdźcie. Nie oceniamy. Rozmawiamy” deklarują organizatorzy i uczestnicy tego panelu. I wspólnie zastanowią się nad tym, do czego w tej całej muzycznej zabawie służą używki, co wyrządzają złego, czy jest bez nich nudno, i czy bez nich może jednak być całkiem fajnie. Z Martą Markiewicz, autorką książki „Bez dragów i alko jestem nudna”, muzykiem WalusiemKraksąKryzysem oraz Pawłem Trzcińskim, psychologiem specjalizującym się m.in. w terapii DDA, porozmawia dziennikarz „Gazety Wyborczej” Jędrzej Słodkowski.  

Jak skutecznie ułatwić start debiutantom? 

Projekt My Name Is Poznań powstał w czasach pandemii, gdy zamarło życie społeczne, gospodarcze i oczywiście kulturalne. Jego owocami były 3 albumy składankowe, teledyski i live-sesje, a przez projekt przewinęło się prawie 40 młodych artystów i artystek m.in. Kathia, Zuta, Niemoc, Oysterboy czy Izzy and The Black Trees. Panel „My Name Is Poznań – the next generation, czyli jak skutecznie ułatwić start debiutantom” przedstawi od podszewki projekt, jego twórców i artystów. O całym procesie naboru, produkcji, wydawnictwie i promocji opowiedzą Marcin Kostaszuk, Daniel Kuśmierzak, Michał Madajczyk, Zuza Lipowicz z duetu ZUTA oraz KUBEUS Kuba Mrozek. Moderator: dziennikarz Radia Afera, Edgar Hein.  

Niech nas usłyszą 

Niedosłuch w branży rozrywkowej to wciąż temat tabu – czas, aby zrobiło się o nim głośno. Stąd właśnie panel, który wytłumaczy, jak ważny jest słuch w pracy artystów, jak o niego dbać, i co można zrobić, gdy zapadnie się na to schorzenie. O swojej drodze do odzyskania słuchu i powrocie do śpiewania opowie Sarsa. W panelu wezmą udział także Eunika Lech (tłumaczka na język migowy), Tomasz „Harry” Waldowski (perkusista grupy Lemon), Piotr Szymański z firmy Greers, zajmującej się aparatami słuchowymi. Spotkanie poprowadzi dziennikarz RMF FM, Mateusz Opyrchał.  

Girlsband 2.0 – siostrzeństwo czy wyzwanie? 

Margaret, Zalia i Sara James – 3 artystki, 3 historie i 1 pytanie: czy współczesny girlsband ma rację bytu? Podczas spotkania dziewczyny z projektu BABIE LATO festiwalu Santander Letnie Brzmienia opowiedzą o kulisach tworzenia muzyki, wzlotach i zakrętach pracy w kobiecym składzie oraz o tym, jak wyglądają relacje z założenia oparte na siostrzeństwie, osadzone w realiach show-biznesu. Rozmowę poprowadzi dziennikarka RMF MAXX, Karina Nicińska. 

Na co komu showcase? 

Polska publiczność już nie tylko oswoiła się z showcase’ami, ale też polubiła tę formułę festiwali. Nadal jednak takie wydarzenia kryją w sobie trochę tajemnic. Podczas panelu uczestnicy, organizatorzy kluczowych europejskich showcase’ów z Estonii, Węgier Hiszpanii, odpowiedzą na pytania o to, czy tego typu imprezy mogą być trampoliną dla artystów, jakie możliwości rozwoju i networkingu oferują i w końcu, jak z nich korzystać, by odnieść sukces. Moderator: Jarosław Szubrycht. Uczestnicy: Eva Johanna Lepikov, Dénes Pécsi-Szabó, Cesar Andion.  

Wiosna coraz bliżej! 

Szczegóły dotyczące line-upu festiwalu oraz programu konferencji znajdziesz na www.nextfest.pl pamiętaj, że to nadal nie koniec ogłoszeń! Na stronie znajdziesz także informacje o aktualnie dostępnych biletach. 

Organizator: Good Taste Production, Fundacja This Way. Współorganizator: Teatr Muzyczny w Poznaniu. Partner główny: Miasto Poznań. Partnerzy strategiczni: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i Estrada Poznańska. Partner: Koleje Wielkopolskie.